Własna firma – zalety i wady

Własna firma - zalety i wady

Własna firma – zalety i wady

Własna firma – poznaj największe plusy i minusy prowadzenia własnej działalności.

Ten, kto otwiera nowy biznes, przeważnie robi to w celach finansowych.

Ma dość pracy za dwa tysiące złotych netto lub próbuje zapewnić sobie dodatkowe źródło dochodów, gdyż właśnie powiększyła mu się rodzina i ma kolejną osobę do wykarmienia.

Pieniądze nigdy nie powinny być jednak jedynym powodem otwarcia nowej działalności.

Jeżeli ktoś od samego początku wyłączne na nich się skupia, raczej nie można mu wróżyć sukcesu.

Przeprowadzono nawet ciekawe badania na ten temat. I jak się okazało, prawie połowa firm upada z powodu braku determinacji ich założycieli.

Gdy tylko robi się ciężej, oni od razu się poddają. Mieli nadzieję, że własna firma błyskawicznie zrobi z nich milionerów, a tak się nie stało, dlatego godzą się z porażką.

Szybki sukces występuje jednak wyłącznie w filmach. Rzeczywistość jest znacznie bardziej brutalna i dlatego należy inaczej do niej podejść.

Biznes nigdy też nie powinien być zakładany wyłącznie z myślą o pieniądzach.

Jeżeli ktoś maksymalnie się na nich koncentruje, ostatecznie przestaje myśleć o swoich pracownikach, produktach czy usługach.

Sprawy, które powinny być przecież najważniejsze, schodzą na dalszy plan. Do takiej sytuacji nie wolno dopuścić.

Pieniądze – zwłaszcza na początku swojej kariery – należy więc traktować jak taki dodatek.

Przedsiębiorca powinien odczuwać satysfakcję po prostu z tego, że udaje mu się kierować firmą i udaje mu się ją rozwijać.

Jeżeli poważnie podejdzie do tematu, a biznes stanie się jego pasją, ludzie szybko to dostrzegą. Klienci widzą naprawdę wiele.

Nieraz potrafią odróżnić firmy działające z pasji od tych, dla których ważne są tylko pieniądze.

Własna firma – zalety

O zaletach prowadzenia własnego biznesu napisano i powiedziano już mnóstwo. Dlatego tutaj tylko nakreślimy główne korzyści takiego rozwiązania.

1. Poprawa własnej sytuacji finansowej

Kiedy firma zaczyna dobrze prosperować i się rozwijać, w sposób oczywisty Twoje zarobki również wędrują na coraz wyższe pułapy – zazwyczaj nieosiągalne dla pracy na etacie. 

2. Elastyczny czas pracy

Będąc szefem, to Ty ustalasz swoje godziny pracy (i urlopy) oraz wszystkie kwestie związane z warunkami zatrudnienia pracowników.

Trzeba się tu jednak wykazać mocną samodyscypliną.

3. Autonomiczność decyzji

To Ty decydujesz o kierunku w którym podąża Twoja firma. Nowe inwestycje, zatrudnienia, zmiana rachunku bankowego –  https://przyjaznebanki.pl/konto-firmowe-online/

A może redukcja etatów lub zmiana formy opodatkowania? Masz wolną rękę w podejmowaniu decyzji – zweryfikuje Cię rynek.

4. Odliczenia od podatku

Pewne koszty prowadzenia własnej działalności możesz odpisać od podatku. Jeżeli jesteś młodym przedsiębiorcą, możesz liczyć na jeszcze większe ulgi i przywileje.

5. Robisz to, co lubisz

Własna firma, to możliwość robienia tego, co się lubi (lub przynajmniej na czym się zna). Jeżeli otworzysz taki biznes – satysfakcja gwarantowana. 

6. Brak monotonii

Prowadzenie biznesu to nie żadna monotonna praca na etacie. Tutaj każdy dzień jest inny i przynosi nowe wyzwania. Poznaje się nowych ludzi, nawiązuje nowe kontakty, itd. 

7. Twój los – w Twoich rękach

Wielu ludzi marzy o byciu niezależnym finansowo. Ty już zrobiłeś ogromny krok w tę stronę – krok, na który większość z tych marzycieli nigdy się nie zdecyduje.

Własna firma – wady

Bycie przedsiębiorcą wielu osobom jawi się jako spełnienie marzeń. Są oni przekonani, że przedsiębiorcy zarabiają bardzo dużo a pracują niewiele.

Nic bardziej mylnego. Prowadzenie firmy w polskich warunkach jest bardzo trudne i dlatego każdego roku zamyka się wiele tysięcy firm a ich właściciele z ulgą wracają na etaty.

1. Niezależność to mit

Wszyscy, którzy marzą o własnym biznesie są przekonani, że przedsiębiorca jest całkiem niezależny, nie ma nad sobą szefa, pracuje kiedy chce itd.

W praktyce okazuje się, że przedsiębiorca jest zależny na każdym kroku. Przede wszystkim od klientów, dostawców, urzędników.

Szczególnej frustracji dostarczają kontakty z dostawcami. Wydawać by się mogło, że to przedsiębiorca jest tutaj górą, bo to on zostawia pieniądze.

Tymczasem bardzo szybko przyjdzie mu się przekonać, że jego pieniędzy w wielu miejscach nie chcą, trzeba dosłownie chodzić za kimś, żeby coś kupić.

Tak się dzieje wszędzie tam, gdzie jest monopol na danym terenie albo wtedy gdy działamy w branży schyłkowej, do której nikt nowy nie wchodzi.

O złym traktowaniu mimo zostawiania dużych pieniędzy bardzo szybko przekonają się klienci firm kurierskich czy abonenci dużych portali sprzedażowych w Internecie.

2. Własna firma a stres

Stres przy pracy na swoim jest ogromny. Szczególnie gdy firma jest jednoosobowa to właściciel osobiście za wszystko odpowiada i sam musi wszystkiego dopilnować.

Nie chodzi jedynie o to, że trzeba dużo pracować, co jest sprawą oczywistą.

Własna firma to nieustanne rozwiązywanie problemów, które pojawiają się nie wiadomo skąd. Ciągle trzeba tracić czas na naprawianie cudzych błędów.

Przedsiębiorca w obawie o utratę klientów “świeci oczami” za kurierów, dostawców, którzy nie przyślą towaru na czas albo przyślą pomylony czy uszkodzony.

3. Mentalnie w firmie jest się cały czas

Choć większość przedsiębiorców bardzo się stara to praktycznie nie da się oddzielić pracy od reszty życia.

Przedsiębiorca myślami w firmie jest cały czas, nawet w nocy.

Bardzo często trzeba przerwać spotkanie rodzinne czy wypoczynek bo w firmie dzieje się coś na tyle nagłego, że brak szybkiej interwencji spowoduje jeszcze większe kłopoty w przyszłości.

Niestety zwykle otoczenie tego nie rozumie.

4. Własna firma a strach

Strach towarzyszy przedsiębiorcy przez cały czas.

Zamartwia się on tym, czy będą klienci, czy nowa inwestycja jest trafiona, czy nie będzie kontroli z urzędu skarbowego, gminy, z ZUS, czy nie podniosą opłat w banku.

Jeśli jest to jednoosobowa działalność to odpowiada się za nią całym majątkiem, przedsiębiorca boi się więc czy wszystkiego nie straci w razie niezawinionych błędów skarbowych.

5. Własna firma a ryzyko

Prowadzenie biznesu oznacza konieczność nieustannego ponoszenia ryzyka.

Trzeba więc nierzadko położyć na szali pożyczone pieniądze czy swoje dobre imię.

Innym razem trafia się dobre zlecenie z bardzo krótkim terminem realizacji i znowu strach czy wszystko się powiedzie.

6. Brak zabezpieczenia socjalnego

Przedsiębiorca jest w dużo gorszej sytuacji niż każdy pracownik etatowy.

Teoretycznie może zrobić sobie urlop ale raz, że w tym czasie nie zarabia a podatki płacić musi a dwa bardzo często sytuacja w firmie na to nie pozwala.

Podobnie jest ze zwolnieniami lekarskimi.

Przychodzi nagle choroba a jednoosobowej firmy z dnia na dzień wstrzymać nie można a poza tym, na zwolnieniu przedsiębiorca dostanie bardzo małe pieniądze i z dużym prawdopodobieństwem będzie kontrolowany.

Przy działalności nie ma mowy o trzynastkach, wycieczkach i pożyczkach z funduszu socjalnego.

Wiele osób po zamknięciu firmy nie dostanie też zasiłku dla bezrobotnych bo byli na preferencyjnym ZUS-ie albo mieli firmę za krótko.

7. Negatywne postrzeganie społeczne

Myli się każdy, kto myśli że mając firmę osiągnie prestiż i społeczne poważanie.

Najbardziej prawdopodobne jest że spotka się z zazdrością, będzie posądzany o kombinowanie.

Znajomi będą uważać, że nic nie robi, bo pracują na niego ludzie.

Jeśli dodatkowo biznes będzie prowadzony w domu to już nikt takiej osoby nie będzie traktował poważnie, bo przecież ona nie pracuje normalnie.