Czy pomagać finansowo dorosłemu dziecku

Czy pomagać finansowo dorosłemu dziecku

Czy pomagać finansowo dorosłemu dziecku

Czy pomagać dorosłemu dziecku finansowo? Wielu rodziców często staje przed takim dylematem.

Odpowiedź może wydawać się banalna: tak, przecież to wciąż moje dziecko. Oczywiście w takiej decyzji nie ma niczego złego.

Warto jednak mieć z tyłu głowy klika “ale”, które pomogą nam lepiej ocenić sytuację i faktycznie pomóc naszemu dziecku.

Ponieważ zastrzyk gotówki nie zawsze jest tutaj najlepszym możliwym rozwiązaniem.

Poza tym nasz dziecko jest dorosłe. Czy powinno więc domagać się pomocy od swoich rodziców?

Gdy utrzymujemy dorosłe dziecko

Jeśli nasze dziecko wciąż się uczy, w domu lub na studiach, a my zdecydowaliśmy się pomagać mu finansowo, to sytuacja wydaje się bardzo prosta, zwłaszcza jeśli deklaruje się ono, że te pieniądze nam odda.

Gorzej staje się, kiedy mamy na głowie nieuczącego się i niepracującego dorosłego, który nie ma najmniejszej ochoty się wyprowadzić.

Taki scenariusz jest bardzo powszechny, zwłaszcza jeśli rodzic nie narzuca się dziecku. W takiej sytuacji trzeba być bardziej bezwzględnym i nie pozwolić wejść sobie na głowę.

Jeśli dziecko nie pracuje, ale może to zrobić bez przeciążania się, to jako rodzice powinniśmy zachęcić go do tego albo nawet go do tego zmusić.

Warto pamiętać o tym, że już zawczasu możemy zadbać o finansową edukację swojej pociechy.

Jednym z najlepszych metod do takiej praktycznej nauki, jet założenie mu rachunku w banku – https://bankradar.pl/konto-dla-dziecka/

Czy pomagać finansowo dorosłemu dziecku – kiedy chce założyć rodzinę

Rodzic nie powinien wspierać finansowo dziecka, którego nie stać na samodzielne założenie rodziny.

Powód jest bardzo prosty: jeśli nie stać go już teraz, to jest znikoma szansa, że w przyszłości wyjdzie na prostą.

Ktoś, kto nie ma pieniędzy na założenie rodziny, w ogóle nie powinien tego robić, a nie prosić rodziców czy znajomych o pomoc finansową.

Dzieci i parter życiowy ciągną za sobą ogromne koszty, z którymi trzeba się liczyć od samego początku.

Rodzic w takiej sytuacji powinien uświadomić to swojemu dziecku i przekonać je do tego, aby odłożyło zakładanie rodziny do czasu, gdy będzie bardziej stabilne finansowo i nie będzie skazane na niczyją łaskę.

Kiedy dziecko chce zacząć własny biznes

Nie powinniśmy inwestować w to, w co nie wierzymy, z czym się nie zgadzamy albo czego po prostu nie chcemy wspierać z osobistych względów.

Jednocześnie trzeba zastanowić się, czy nie odpycha nas sam fakt tego, że to nasze dziecko zabiera się za taką inicjatywę.

Wielu rodziców uważa bowiem, że dziecku nie uda się w życiu.

Nawet jeśli to tylko podświadome przekonanie i odradzają mniej lub bardziej otwarcie założenie firmy.

W ten sposób nie tylko nie okazują wsparcia, ale także skutecznie zniechęcają i zmuszają swoje dziecko do porzucenia ambitnych planów.

Zrozumiałe jest, że nie chcesz inwestować w biznes, w który nie wierzysz, ale zastanów się, czy nie wierzysz w biznes, czy w swoje dziecko.

Czy pomagać finansowo dorosłemu dziecku – kiedy domaga się wsparcia pieniężnego

Dorosłe dzieci czasami oczekują od rodziców wsparcia finansowego nawet w sytuacji, gdy ci drudzy nie mają takiej możliwości.

Wynika to z podziału na role w rodzinie i przekonaniu wielu osób, że obowiązkiem każdego rodzica jest wspieranie dziecka finansowo.

I to bezwarunkowo – bez względu na przyczynę czy okoliczności. Jest to bardzo szkodliwe myślenie i najbardziej cierpią na nim relacje dziecko-rodzic.

Ponieważ zamiast zdrowego przywiązania i oddania szybko zmieniają się w toksyczne, powoli wyniszczające oczekiwania i pretensje, które nie tylko odbijają się na relacji, ale także na każdej stronie osobno.